Божествена Литургија во Струмица
 
 
 
 
 

Божествена Литургија во Струмица (09.01.2024 21:32)

Денес, кога Црквата го празнува светиот првомаченик и архиѓакон Стефан, викарниот Епископ Стобиски г. Јаков началствуваше со Светата Божествена Литургија во сослужение на протопрезвитер-ставрофор проф. д-р Владимир Вукашиновиќ од СПЦ, како и свештенството и монаштвото од Струмичката православна епархија. Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.