Strumicka eparhija: Aktuelno
 
 
 
 
 
Крст на Велјушкиот манастир
Сеноќно бдение во Неделата на свети Григориј Палама (31.03.2024 13:18)Божествена Литургија во Струмица (30.03.2024 12:55)

Претпразненство на Неделата на свети Григориј Палама

Сеноќно бдение во Струмица (24.03.2024 20:27)

Во Неделата на Православието

Тодорова сабота во Берово (23.03.2024 20:13)Акатист на Пресвета Богородица во манастирот „Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици“, во Струмица (22.03.2024 20:01)Божествена Литургија во Банско (22.03.2024 19:52)Литургија на Претходноосветени дарови во Струмица (20.03.2024 19:43)Вечерна служба на Прочка (17.03.2024 20:34)Недела на простувањето во Струмица (17.03.2024 20:24)Заупокоена Литургија во Водоча (16.03.2024 14:49)Божествена Литургија (03.03.2024 11:33)

Недела на блудниот син

Викарниот Епископ Стобиски г. Јаков сослужуваше со Српскиот Патријарх г. Порфириј во црквата „Свети Симеон Мироточив“, во Белград (26.02.2024 21:52)Божествена Литургија во Струмица (25.02.2024 21:46)

Неделата на митарот и фарисејот

Божествена Литургија во Струмица (18.02.2024 21:44)

Неделата на Закхеј

Божествена Литургија во Ново Село (17.02.2024 21:39)Божествена Литургија на празникот Сретение Господово во Струмица (15.02.2024 21:30)Божествена Литургија во Делчево (12.02.2024 19:33)Божествена Литургија во Ново Село (11.02.2024 19:26)Молитвена прослава на светите учители и ученици на богословското училиште во Белград (07.02.2024 12:57)Божествена Литургија во Струмица (04.02.2024 12:40)Сеноќно бдение во Ново Село (31.01.2024 12:31)Божествена Литургија во Терапевтскиот центар „Покров“, Водоча (20.01.2024 18:00)

На празникот на Соборот на свети Јован Крстител

Богојавление во Струмица (19.01.2024 10:49)Научен собир на тема „Српскиот идентитет, српскиот јазик и Законот за родова рамноправност“ во Белград (17.01.2024 18:25)Божествена Литургија во Струмица (14.01.2024 18:23)Вечерна богослужба во чест на свети Василиј Велики во Струмица (13.01.2024 15:19)Божествена Литургија во Струмица (12.01.2024 15:08)Божествена Литургија во Струмица (09.01.2024 21:32)Прием по повод именденот на Архиепископот г.г. Стефан (09.01.2024 21:23)Божикно бдение во Струмица (07.01.2024 14:16)

Христос се роди!

Бадникови празнувања (06.01.2024 13:54)Божествена Литургија во Струмица (04.01.2024 16:50)

На празникот на свети Наум Охридски

Вечерна богослужба во чест на свети Наум Охридски (03.01.2024 16:20)Сеноќно бдение во Струмица (01.01.2024 15:49)