Strumicka eparhija: Aktuelno
 
 
 
 
 
Крст на Велјушкиот манастир
Божествена Литургија во Струмица (04.12.2021 18:05)Кој се допре до Мене? (04.12.2021 16:51)Божествена Литургија во Струмица (28.11.2021 22:23)Свињарски идентитет (27.11.2021 16:55)Да застанеме добро, да стоиме со страв! (21.11.2021 09:55)Штом Мојсеј и Пророците не ги слушаат... (20.11.2021 16:49)Осветување на црквата „Св. Атанасиј“ во Богданци (17.11.2021 11:40)Вам ви е дадено да ги знаете тајните на Царството Божјо (13.11.2021 16:51)Во посета на новиот градоначалник на Општина Ново Село (09.11.2021 17:46)Вечерна богослужба во Струмица (07.11.2021 14:22)

На празникот на свети Димитриј Мироточив

Божествена Литургија во Ново Село (07.11.2021 14:14)Спасоносниот плач на душата (06.11.2021 16:55)Меѓусебно љубовно сведоштво (03.11.2021 23:07)Христијански минимум (30.10.2021 15:50)Во посета на новиот градоначалник на Општина Струмица (27.10.2021 18:28)Божествена Литургија во Банско (27.10.2021 18:12)Постепен пристап (23.10.2021 16:16)Пасивна социопатија (18.10.2021 13:30)Жената Хананејка (16.10.2021 16:06)Сеноќно бдение во Водоча (14.10.2021 15:36)

На празникот Покров на Пресвета Богородица

Сега... сакаш да имаш или да немаш? (09.10.2021 16:00)Потсетник (06.10.2021 17:28)Двоедна заповед (02.10.2021 08:43)Љубовта ќе олади (01.10.2021 20:58)Тајната на личниот крст (29.09.2021 20:52)Божествена Литургија во Струмица (27.09.2021 16:25)

На празникот на Воздвижение на Чесниот Крст

Божествена Литургија во Стар Дојран (26.09.2021 16:10)Свадбена облека (25.09.2021 15:59)Сеноќно бдение во Велјуса (22.09.2021 11:23)Лажните лозари (18.09.2021 20:22)Се упокои во Господ сестра Анастасија (11.09.2021 06:37)Сето тоа... не сум го запазил од младини (11.09.2021 15:54)Што не е јасно? (04.09.2021 15:47)Сеноќно бдение во Водоча (29.08.2021 21:38)До кога ќе бидам со вас? (28.08.2021 15:38)Божествена Литургија во Берово (28.08.2021 14:34)

На празникот на Успението на Пресвета Богородица

Божествена Литургија во Ново Село (22.08.2021 16:07)Разлика помеѓу Божјо и демонско чудо (21.08.2021 15:29)Божествена Литургија во Ново Село (19.08.2021 15:41)

Преображение Господово

Божествена Литургија во Водоча (15.08.2021 07:42)Давање и кога се нема доволно за себе – основа за Божјо чудо (14.08.2021 15:51)Божествена Литургија во Водоча (09.08.2021 20:04)Прогледување на духовно слепите (07.08.2021 15:56)Фатени од гревот (31.07.2021 15:51)Божествена Литургија во Водоча (25.07.2021 07:21)Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? (24.07.2021 11:47)Божествена Литургија во Водоча (18.07.2021 20:56)Кажи само збор (17.07.2021 15:50)Божествена Литургија во Пехчево (12.07.2021 11:18)Божествена Литургија во Водоча (11.07.2021 10:54)Aко светлината, што е во тебе, е темнина, тогаш каква ли ќе е темнината? (10.07.2021 15:18)Ловци на луѓе (03.07.2021 15:49)Недела на сите Светии (26.06.2021 15:42)Божествена Литургија во Лешочкиот манастир (21.06.2021 13:59)

Помен на гробот на игуменот Кирил Пејчиновиќ

Сеноќно бдение во Водоча на Светата Педесетница (20.06.2021 14:08)ПЕДЕСЕТНИЦА (19.06.2021 16:02)Божествена Литургија во Струмица (14.06.2021 14:47)

Недела на Светите отци од Првиот Вселенски собор

Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021 11:14)Божествена Литургија на празникот Вознесение Христово (10.06.2021 16:10)

Во с. Робово, струмичко

Сеноќно бдение во Водоча (08.06.2021 13:01)

Во чест на преподобен Георгиј Григоријатски

Божествена Литургија во Ново Село (06.06.2021 06:55)Недела на слепородениот (05.06.2021 15:55)Божествена Литургија во Ново Село (31.05.2021 13:31)Недела на Самарјанката (29.05.2021 15:49)Божествена Литургија во Струмица (23.05.2021 15:12)Неделата на раслабениот (22.05.2021 15:56)Недела на жените мироносици (15.05.2021 15:49)Недела на светиот Апостол Тома (08.05.2021 15:58)Божествена Литургија во Ново Село (07.05.2021 17:05)

На празникот на свети Георгиј Победоносец

Божествена Литургија во Струмица (03.05.2021 17:49)

Христос воскресна!

Воскресение Христово (01.05.2021 10:21)Излезе од печат новата книга на Митрополитот Струмички Наум (01.05.2021 15:58)

„Прирачна психоанализа“

Велика сабота (01.05.2021 14:00)Оплакување Христово (30.04.2021 12:47)Велик петок (30.04.2021 12:43)Дванаесет страдални евангелија (30.04.2021 12:36)Божествена Литургија во Ново Село (26.04.2021 17:58)Цветници (24.04.2021 16:01)Божествена Литургија во Струмица (18.04.2021 07:48)Недела на света Марија Египетска (17.04.2021 16:00)Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021 16:03)Божествена Литургија во Струмица (07.04.2021 19:39)Божествена Литургија во Ново Село (04.04.2021 11:26)

Тајната на Крстот

Повечерие со Акатист кон Пресвета Богородица (02.04.2021 18:36)КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЛА (03.04.2021 16:39)Божествена Литургија во Струмица (28.03.2021 15:02)

Недела на свети Григориј Палама

Недела на свети Григориј Палама (27.03.2021 16:57)Божествена Литургија во Струмица (27.03.2021 14:53)Повечерие со Акатист кон Пресвета Богородица (27.03.2021 09:09)Божествена Литургија во Струмица (22.03.2021 14:43)

Неделата на Православието

Недела на Православието (20.03.2021 17:01)Повечерие со Акатист кон Пресвета Богородица (19.03.2021 19:37)Света Литургија на Претходноосветени Дарови во Струмица (17.03.2021 13:39)Големо повечерие со Великиот покаен канон на свети Андреј Критски (17.03.2021 13:31)

Во манастирот „Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици“ во Струмица

Вечерна богослужба во Неделата на простувањето (16.03.2021 13:53)Божествена Литургија во Ново Село (15.03.2021 16:14)

Неделата на простувањето

Недела на простувањето (14.03.2021 10:00)Божествена Литургија во Струмица (08.03.2021 15:21)

Оличноснување или различноснување

Недела на Страшниот суд (07.03.2021 17:02)Блудниот син (28.02.2021 17:08)Почетната благодат на митарот (20.02.2021 16:58)Закхеј (13.02.2021 17:03)Неколку едноставни забелешки (07.02.2021 16:51)Гноми, т.е. мислење (03.02.2021 14:52)Дејствување сега и овде (30.01.2021 17:13)Разумен проблем (24.01.2021 16:58)Потсетник за Богојавление (17.01.2021 17:42)Копнеж – духовно да се прогледа (10.01.2021 16:58)Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)Секој сака да е некој, никој не сака да расте (02.01.2021 10:54)