Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Велигден во соборниот храм на светите Кирил и Методиј во Тетово (28.04.2011)

Денес, на 24 април 2011 лето Господово, точно на полноќ пред портите на соборниот храм на светите Кирил и Методиј во Тетово, нашиот надлежен епархиски архиереј Митрополитот Полошко-Кумановски г. Кирил ја објави радосната вест за Христовото Воскресение извикувајќи: „ХРИСТОС  ВОСКРЕСНА!“. Претесен беше дворот на црквата да ги собере верниците кои нетрпеливо ја исчекуваа оваа радосна вест и едногласно возвратија: „НАВИСТИНА ВОСКРЕСНА!“.

Веднаш потоа Митрополитот г. Кирил отслужи Боженствена Архиерејска Литургија во сослужение на свештенослужителите од Тетовското архиерејско намесништво, придружувани од тетовскиот женски младински хор „Менада“ под раководство на маестро д-р Ивица Зориќ.

Потоа, Митрополитот г. Кирил ги освети црвените Велигденски јајца со благослов за мир, здравје и бериќет во нивните домови, во нашиот град, нашата Република и пошироко во целиот свет.

По завршувањето на Светата Архиерејска Литургија верниците пристапија кон Светата Причест.

 

    

 

     

 

     

 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

  

подготви: Диме Змејкоски