Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Божествена Литургија на празникот на Свети Трифун (14.02.2013 22:37)

На празникот на светиот маченик Трифун (14.02.2013 г.), Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на Митрополитот Брегалнички г. Иларион и Епископот Лешочки г. Јосиф, отслужи Света Божествена Литургија во црквата на свети Димитриј во Кавадарци. Светиот маченик Трифун е патрон на лозарите. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

 

                     

 

        

 

         

 

 

 

 

Извор: josif.mk