Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Св. Наум Охридски-Чудотворец на Попова Шапка (03.07.2013 09:06)

Денес, 03 јули 2013 год., на патрониот празник посветен во чест на Св. Наум Охридски -Чудотворец во манастирскиот комплекс на Попова Шапка, Света Божествена Литургија отслужи Неговото Преосвештенство Епископот Лешочки г. д-р Јосиф во сослужение на братското свештенство од Тетовското Архиерејско намесништво а во присуство на голем број верници од тетовско и пошироко.  На Светата Литургија верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. Веднаш потоа Неговото Преосвештентво Епископот Лешочки г. д-р Јосиф ги Благослови и прережа кумските колачи принесени од овогодинешните кумови.

 

 

Известува: Диме Змејкоски