Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Архиерејска Божествена Литургија во Кратово (11.09.2013 16:14)

На 11. 09. 2013 година, на празникот Отсекување на главата на свети Јован Крстител во црквата на свети Јован во Кратово, Негово Преосвештенство г. д-р Јосиф Епископ Лешочки отслужи Божествена Архиерејска Литургија во сослужение на повеќе свештеници и ѓакони. На Светата Литургија присуствуваше и градоначалникот на Кратово, а верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. Потоа г. Јосиф изврши голем водосвет и ги прережа славските колачи.

 

 

Известува: о. Жико Тодоровски