Православен календар
 

Православен календар 2024

Календар, житија, пости
Почеток
 
 

ДНСт.Календар за претходниот месец   Јули 31 ден - Златец   Календар за следниот месец            
П118Петровденски пости; Светиот маченик Леонтиј; Преподобен Леонтиј проѕорлив;
В219+Светиот апостол Јуда; Преподобен Паисиј Велики; Светиот маченик Зосим; Преподобен Јован Отшелник; Свети Јован Шангајски;
С320Преподобен Наум Охридски Чудотворец; Светиот свештеномаченик Методиј, епископ Патарски; Светите маченици Аристокл, Димитријан и Атанасиј ; Свети Калист I, патријарх Цариградски ; Свети Левкиј, епископ Врунтисиополски, во Италија ; Блажениот Студиј ;
Ч421Светиот маченик Јулијан Тарсиски; Преподобните Јулиј и Јулијан; Светиот маченик Арчил II цар Грузиски; Светиот маченик Луарсаб II, кнез Карталински во Грузија;
П522Светиот свештеномаченик Евсевиј, епископ Самосатски; Светите маченици Зинон и Зина; Свети маченик Албан ;
С623Светата маченичка Агрипина; Светите маченици Евстохиј, Гај и другите со нив; Споменот на Владимирската икона на Пресвета Богородица; Повест за покајанието на Теофил; Света Саксбурга ;
2 седмица по Педесетница; глас 1
Евангелие: Лука 1:1,1:25;1:57,1:68;1:76,1:80; Евангелие: Мат. 4:18,4:23; Апостол: Рим. 13:11,13:14;14:1,14:4; Апостол: Рим. 2:10,2:16;
Н724Раѓањето на Свети Јован Предвесник и Крстител Господов; Свети Никита, епископ Ремесијански; Светите маченици Орентиј, Фарнакиј, Ерос, Фирмос, Фирмин, Киријак и Лонгин;
П825Преподобната маченичка Февронија; Преподобен Дионисиј ;
В926Преподобен Давид; Празник на Тихфинската икона; Празник на иконата Одигитрија;
С1027Свети Сампсон Странопримец; Светиот презвитер Севир; Света Јоана Мироносица ; Свештеномаченик Јосиф Дамаскин;
Ч1128Пренос на моштите на Светите маченици Кир и Јован; Преподобен Сенуфиј Знаменосец; Преподобен Павле Лекар; Преподобен Софрониј од Есекс;
П1229Светиот апостол Петар; Светиот апостол Павле; Преподобен Паисиј Светогорец ; (Петровден);
С1330+Собор на Светите славни и сефални апостоли; Блажениот принц Петар; Преподобен Георгиј Иверски; (Павловден);
3 седмица по Педесетница; глас 2
Евангелие: Мат. 10:1,10:5;10:8,10:8; Евангелие: Мат. 6:22,6:33; Апостол: 1. Кор. 12:27,12:31;13:1,13:8; Апостол: Рим. 5:1,5:10;
Н141Светите бесребреници Козма и Дамјан; Преподобниот патрициј Петар; Светиот маченик Потит;
П152Полагањето на ризата на Пресвета Богородица во Влахернската црква во Цариград; Свети Јувеналиј, патријарх Цариградски;
В163Светиот маченик Јакинт; Свети Анатолиј, патријарх Цариградски; Преподобен Александар; Свети Исаија Отшелник;
С174Свети Андреј, архиепископ Критски; Света Марта; Преподобен Андреј Рубљов ; Светото царско семејство Романови ;
Ч185Преподобен Атанасиј Атонски; Преподобниот маченик Кипријан Нови; Преподобен Лампад; Преподобномаченичка Елисавета Фјодоровна ;
П196+Преподобен Сисој Велики; Светите маченици Марин и Марта и нивните синови Авдифакс и Авакум, свештеникот Валентин, Кирин, Астериј и многумина други; Наоѓање на моштите на Светата девица Јулијанија; Светата маченичка Лукија;
С207+Светата великомаченичка Недела; Преподобен Тома Малеин; Преподобните маченици Епиктет и Астион;
4 седмица по Педесетница; глас 3
Евангелие: Мат. 10:37,10:42;11:1,11:1; Евангелие: Мат. 8:5,8:13; Апостол: 2. Тим. 2:1,2:10; Апостол: Рим. 6:18,6:23;
Н218Светиот великомаченик Прокопиј; Свети Прокопиј Јуродив; Преподобен Теофил Мироточив;
П229+Светиот свештеномаченик Панкратиј, епископ Тавромениски; Светиот свештеномаченик Кирил, епископ Гортински на Крит; Преподобните маченици Патермутиј и Коприј; Преподобните Патермутиј и Коприј; Свети Теодор, епископ Едески и другите со него;
В2310Светите четириесет и петмина маченици: Леонтиј, Маврикиј, Александар, Сисиниј и другите; Преподобен Антониј, Киево-печерски; Пренос на чесната риза на Господ Исус Христос;
С2411Светата великомаченичка Ефимија; Света Елена; Преподобниот маченик Никодим; Преподобниот маченик Нектариј;
Ч2512Светите маченици Прокл и Илариј; Преподобен Михаил Малеин; Светата маченичка Марија Персијанка; Света Вероника; Светите маченици Теодор и Јован;
П2613+Светиот Архангел Гавриил; Свети Јулијан, епископ Кеномански во Галија; Преподобен Стефан Саваит; Преподобна Сара Мисирска;
С2714Светиот апостол Акила; Преподобен Елиј; Преподобен Никодим Светогорец;
5 седмица по Педесетница; глас 4
Евангелие: Мат. 8:28,8:34;9:1,9:1; Апостол: Рим. 10:1,10:10;
Н2815Светите маченици Кирик и Јулита; Свети Владимир, голем кнез руски; Светиот маченик Давид Алепски ;
П2916Светиот свештеномаченик Атиноген, епископ Севастиски во Ерменија; Светата маченичка и девица Јулија; Петанесет илјади Свети маченици; Светиот маченик Атиноген; Споменот на шесте Вселенски Собори;
В3017+Светата маченичка Марина; Преподобен Леонид Устнедумски;
С3118Светиот маченик Емилијан; Преподобен Памво; Преподобните Пајсиј и Исаија; Преподобниот Јован многустрадален;