Православен календар
 

Православен календар 2024

Календар, житија, пости
Почеток
 
 

ДНСт.Календар за претходниот месец   Мај 31 ден - Косар   Календар за следниот месец            
С118Преподобен Јован; Светиот маченик Јован Нови Јанински; Светите маченици Виктор, Зотик, Зинон, Акиндин и Северијан; Свети Козма, епископ Халкидонски и преподобниот Авксентиј, неговиот соподвижник;
Ч219Велик четврток; Преподобен Јован Ветхопешчерник; Светите маченици Христофор, Теона и Антонин; Свети Трифун патријарх Цариградски; Преподобниот маченик Агатангел; Преподобен Симеон Босиот; Блажена Матрона Московска ;
П320Велик петок; Преподобен Теодор Трихина; Преподобен Анастасиј Синајски; Блажениот Анастасиј Синаит патријарх Антиохиски; Блажениот Григориј патријарх Антиохиски; Светиот апостол Закхеј; Преподобен Атанасиј Метеорит;
С421Велика Сабота; Светиот свештеномаченик Јануариј и другите со него; Светиот маченик Теодор и другите со него;
Светла Седмица;
Евангелие: Јован 1:1,1:17; Апостол: Дела 1:1,1:8;
Н522Воскресение Христово; Преподобен Теодор Сикеот; Светиот маченик Леонид; Преподобниот монах Виталиј; Свештеномаченик Платон Бањалучки ;
П623Воскресение Христово (втор ден); Светиот великомаченик Георгиј; Светиот маченик Лазар Нови;
В724Воскресение Христово (трет ден); Светиот маченик Сава Стратилат; Преподобна Елисавета; Светите маченици Пасикрат и Валентин; Преподобен Тома Јуродив; Светите маченици Лука и Никола;
С825+Светиот апостол и евангелист Марко; Свети Анијан епископ Александриски;
Ч926Светиот свештеномаченик Василиј, епископ Амасиски; Свети Јоаникиј Девички; Свети Стефан епископ Пермски; Преподобен Филотеј Зервакос ;
П1027Источен петок – Балаклија; Светиот апостол Симеон; Преподобен Стефан епископ Владимирски; Преподобен Јован Исповедник;
С1128Светите апостоли Јасон и Сосипатар и девицата Керкира; Светите маченици Максим, Дада и Квинтилијан; Светиот маченик Тибал;
Недела на св. ап. Тома; глас 1
Евангелие: Јован 20:19,20:31; Апостол: Дела 5:12,5:20;
Н1229Свети Василиј Острошки; Светите девет маченици во Кизик; Преподобен Мемнон Чудотворец;
П1330+Светиот апостол Јаков; Свети Донат; Светата маченичка Аргира; Свети Игнатиј Брјанчанинов;
В141+Светиот пророк Еремија; Преподобниот маченик Акакиј Влечкар; Свети Пафнутиј Боровски;
С152Свети цар Борис-Михаил Покрстител ; +Пренос на моштите на Свети Атанасиј Велики; Светите маченици Борис и Глеб; Светите маченици Еспер, Зоја, Киријак и Теодул;
Ч163Светите маченици Тимотеј и Мавра; Преподобен Теодосиј Киево-Печерски;
П174Светата маченичка Пелагија Тарсиска; Светиот свештеномаченик Силуан, епископ Гаски; Преподобен Никифор; Свети Баташки новомаченици ;
С185Светата великомаченичка Ирина; Светите Мартин и Ираклиј;
Недела на жените мироносици; глас 2
Евангелие: Марко 15:43,15:47;16:1,16:8; Апостол: Дела 6:1,6:7;
Н196Светиот праведен и многустрадален Јов; Светиот маченик Варвар; Светиот Варвар разбојник; Света Тамара Грузиска ;
П207Спомен на јавувањето на Чесниот Крст во Ерусалим; Светиот маченик Акакиј; Преподобните отци грузиски;
В218+Светиот апостол и евангелист Јован; Преподобен Арсениј Велики; Света Емилија; Преподобен Арсениј Трудољубивиот;
С229Светиот пророк Исаија; +Пренос на моштите на Свети Николај, Чудотворец Мирликиски; Светиот маченик Христифор;
Ч2310Светиот апостол Симон Зилот; Светите маченици Алфеј, Филаделф и Кирин; Преподобна Исидора Јуродива; Блажената Таиса;
П2411Свети Методиј и Кирил Рамноапостолни; Светиот свештеномаченик Мокиј;
С2512Свети Епифаниј, епископ Кипарски; Свети Герман, патријарх Цариградски; Светиот маченик Панкратиј;
Недела на раслабениот; глас 3
Евангелие: Јован 5:1,5:15; Апостол: Дела 9:32,9:42;
Н2613Светата маченичка Гликерија; Светиот маченик Александар; Преподобните Јован, Ефтимиј, Георгиј и Гаврил Иверски;
П2714Светиот маченик Исидор; Преподобен Серапион Синдонит; Блажениот Исидор Јуродив заради Христа; Свети Леонтиј Струмички, патријарх Ерусалимски;
В2815+Преподобен Гаврил Велички; Преподобен Пахомиј Велики; Свети Ахил, епископ Лариски; Преподобен Силуан;
С2916Преполовение: Премудроста Божја; Преподобен Теодор Осветен; Блажената девица Муза; Свети Никола Мистик, патријарх Цариградски; Светиот новомаченик Николај; Преподобните маченици Саваити;
Ч3017Светиот апостол Андроник; Светиот маченик Солохон; Свети Стефан, патријарх Цариградски;
П3118Светиот маченик Теодот и седум маченички девици: Текуса, Александра, Клавдија, Фаина, Ефрасија, Матрона и Јулија; Светите маченици Петар, Дионисиј, Андреј, Павле и Христина; Светите маченици Ираклиј, Павлин и Венедим;