Православен календар
 

Православен календар 2024

Календар, житија, пости
Почеток
 
 

ДНСт.Календар за претходниот месец   Април 30 дена - Тревен   Календар за следниот месец            
П119Светите маченици Хрисант и Дарија и другите со нив; Светиот маченик Панхариј;
В220Преподобниот маченик Јован и другите со него; Светата маченичка Фотина;
С321Свети Јаков, епископ и Исповедник; Преподобен Кирил, епископ Катански во Сицилија; Свети Тома, патријарх Цариградски; Преподобен Серапион;
Ч422Светиот свештеномаченик Василиј; Света Дросида; Преподобниот маченик Ефтимиј;
П523Светиот свештеномаченик Никон; Преподобен Никон Печерски; Светиот преподобномаченик Лука; Светите маченици Филит и Лидија; (Акатист);
С624Свети Артемон, епископ Селевкиски; Преподобен Јаков Исповедник; Светиот свештеномаченик Партениј, патријарх Цариградски; Спомен на чудото во Печерскиот манастир; Преподобен Захарија;
Крстопоклона Недела; глас 3
Евангелие: Лука 1:24,1:38; Евангелие: Марко 8:34,8:38;9:1,9:1; Апостол: Евр. 2:11,2:18; Апостол: Евр. 4:14,4:16;5:1,5:6;
Н725Благовештение; Светите маченички Пелагија, Теодосија и Дула; Преподобен Сава Нов Атински ;
П826+Светиот Архангел Гавриил; Светиот свештеномаченик Иринеј, епископ Сремски; Преподобен Малх; Преподобен Василиј Нови;
В927Светата маченичка Матрона; Преподобен Јован Проѕорлив; Преподобен Пафнутиј; Света Лидија Македонска; Светите Пречистантски преподобномаченици;
С1028Преподобниот маченик Евстратиј Печерски; Преподобен Иларион Нови; Преподобен Исихиј Ерусалимски; Чудесниот настан со Таксиот, војник од Картагена;
Ч1129Свети Марко Исповедник, епископ Аретусиски (во Сирија); Преподобен Јован Пустиник;
П1230Преподобен Јован Лествичник; Спомен на монахот којшто радосно умре зашто никогаш во животот не осуди никого; Светиот пророк Јоил (Јоад); (Акатист);
С1331Светиот свештеномаченик Ипатиј, епископ Гангрски; Свети Јона, митрополит Московски; Светиот свештеномаченик Авда; Преподобен Аполониј;
Недела на св. Јован Лествичник; глас 4
Евангелие: Марко 9:17,9:31; Апостол: Евр. 6:13,6:20;
Н141Света Марија Египетска; Свети Мелитон, епископ Сардиски; Преподобен Прокопиј Чех;
П152Преподобен Тит Чудотворец; Светите маченици Амфијан и Едесија;
В163Свети Никита Исповедник; Свети Павле Неволник; Светиот маченик Улпијан;
С174Преподобен Јосиф Песнописец; Светата маченичка Фервута и нејзината сестра вдовица и нивната робинка; Преподобен Зосим; Преподобниот маченик Никита; (прво бдение);
Ч185Светите маченици Агатопод и Теодул; Преподобен Марко Трачески; Преподобна Теодора Солунска;
П196+Упокоение на Свети Методиј Солунски; Свети Евтихиј, патријарх Цариградски; Светите Сто и дваесет маченици коишто пострадаа во Персија; Преподобен Григориј Синаит; (Акатист); (второ бдение);
С207Свети Георгиј Исповедник; Преподобен Нил Сорски; Светиот маченик Калиопиј; Преподобен Данило Перејаславски;
Недела на св. Марија Египетска; глас 5
Евангелие: Марко 10:32,10:45; Апостол: Евр. 9:11,9:14;
Н218Светите апостоли Иродион, Руф, Асинкрит, Флегонт и Ермиј; Свети Нифонт, епископ Новгородски; Свети Келестин, папа Римски;
П229Светиот маченик Евпсихиј; Преподобниот маченик Вадим;
В2310Светите маченици Теренциј, Африкан, Максим, Помпиј и останатите триесет и шестмина со нив; Свети шест илјади маченици во Грузија;
С2411Светиот свештеномаченик Антипа епископ Пергамски во Азија; Светите маченици Прокес и Мартинијан;
Ч2512Преподобен Исаак Сирин II (Исаак Сирин I се празнува на 28 јануари); Свети Василиј Исповедник; Преподобен Акакиј; Преподобна Атанасија;
П2613Светиот свештеномаченик Артемон; Светиот маченик Крискент; Светата маченичка Томаида;
С2714Лазарова сабота; Свети Мартин Исповедник папа Римски; Светите маченици Антониј, Јован и Евстатиј; Светиот маченик Ардалион Глумец;
Цветници; глас 6
Евангелие: Јован 12:1,12:18; Апостол: Филип. 4:4,4:9;
Н2815Влегување на Господ Исус Христос во Ерусалим – Цветници; Светите апостоли Аристарх, Пуд и Трофим; Светиот маченик Сава Готски; Светите маченички Василиса и Анастасија;
П2916Светите маченички Агапија, Хионија и Ирина; Светиот маченик Леонид и маченичките Хариеса, Никија, Галина, Калида, Нунехија, Василиса и Теодора;
В3017Светиот свештеномаченик Симеон епископ Персиски; Свети Акакиј епископ Мелитински; Свети Агапит папа Римски; Преподобните Саватиј и Зосим; +Свети свештеномаченик Кипријан Слепченски;